Economic

Mobility.

More savings. More Skills.

More opportunities.

Grab & Go helps families stretch their budgets today while connecting them to resources that build a stronger tomorrow.

Affordable Food.

Real Savings.

Each Grab & Go bag is filled with recovered, fresh produce that would otherwise go to waste.

By paying just $3 for produce and $2 for bread, families can save thousands of dollars on food expenses every year.

Savings Add Up for Families
See how much you can save with Grab & Go!
Weekly Purchase
Grocery Store
Grab & Go
4 ($3 Produce Bags)
$40–$70
$12
4 ($2 Artisan Breads)
$12–$20
$8
Weekly Total
$52–$90
$20
Annual Total
$2.496–$4.320
$960
Annual Savings
$1.536 – $3.360
Assumes weekly purchases of 4 produce bags and 4 artisan breads, 52 weeks, vs. typical grocery prices.

Workforce &

Economic Development

More than food access: the tools and support to increase income and achieve long-term stability.

Resume
Development
Digital Skills
Support
Job Search
Assistance
Benefits
Navigation
Interview
Preparation
Referrals to
Training
Programs
ESOL & Adult Education

Learning English opens doors to better jobs, higher wages, and greater opportunities for you and your family

Improve English speaking, reading & writing
Communicate with confidence at work
Increase access to better paying jobs
Build skills for career advancement
Connect to Adult Education opportunities
Learn About Adult Education Programs